En Güncel Son Dakika Haberler

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

Adana Kasaplar Odası Lideri: Hazır kıymaya bici bici boyası koyuyorlar

Adana Kasaplar Odası Lideri: Hazır kıymaya bici bici boyası koyuyorlar ADANA Kasaplar Odası Lideri Saruhan Murat Yağmur, halkı hazır kıyma …

Adana Kasaplar Odası Lideri: Hazır kıymaya bici bici boyası koyuyorlar
23 views
18 Eylül 2020 - 23:36

Adana Kasaplar Odası Lideri: Hazır kıymaya bici bici boyası koyuyorlar

ADANA Kasaplar Odası Lideri Saruhan Murat Yağmur, halkı hazır kıyma satın almamaları konusunda uyararak, birtakım marketlerin bu kıymaları tavuk taşlığı, atık iç yağ, kemik üzere malzelerden elde edip, bici bici tatlısında kullanılan besin boyasıyla kırmızı rengi verdiklerini lisana getirdi. Geçersiz kıyma üretimini uygulamalı olarak anlatan Yağmur, halkın kasaplardan kendi gözleri önünde çekilmiş etlerin kıymaları gönül rahatlığıyla alabileceğini söyledi. ATIKTAN ELDE EDİP, UCUZ YOLLA SATIYORLAR

Koyun ve dana eti kullanılıp elde edilen kıymanın, tavuğun ‘atık’ olarak bilinen kısımlarından yapılarak marketlerde tüketiciye sunulduğunu öne süren Adana Kasaplar Odası Lideri Saruhan Murat Yağmur, etin kırmızı rengini ise bici bici tatlısına da konulan besin boyasıyla sağlandığını kaydetti. Bu kıymanın üretimini uygulamalı olarak anlatan ve vatandaşların bunu ayırt edemeyeceğini lisana getiren Yağmur, “Sahte kıymada tavuk taşlığı, koç yumurtası, atık dediğimiz tavuk derisi, iç yağ, kemik ile hazır kıyma haline getiriliyor. Bici bici tatlısında kullanılan besin boyasını karıştırarak et rengini veriyorlar. Bunları marketlerde makinede çekip paketleyip tüketiciye ucuz yolla satıyorlar. Vatandaş bunu ayırt edemez, çok güç. Bunu anca işin uzmanı, kasaplarımız ayırt edebilir” diye konuştu.

‘KARŞILAŞIRSAK GEREĞİ YAPILACAK’

Vatandaşların paketlenmiş kıymadan uzak durmaları gerektiğinin altını çizen Lider Yağmur, “Kasaplar kıymayı vatandaşların gözünün önünde çekiyor. Fakat marketlerin depoları içler acısı. Biz vatandaşlarımızdan hazır kıymadan uzak durmalarını istiyoruz. Veteriner tabip denetimi olmadan, market elemanları çekiyor bunları. Vilayet Besin Tarım Müdürlüğü ile temas halindeyiz. Adana’da bu türlü bir sıkıntıyla karşılaşırsak gereği yapılacak. Ben Kasaplar Odası lideriyim. Ben dahi olsam hazır kıyma almamaları gerekir” dedi.

Kasap İzzettin Ökmen de sağlıklı kıymanın tüketicinin gözü önünde çekilmiş, parklak ve kırmızı renkte olması, erkek kuzu etinden çekilmiş olması gerektiğini kaydetti.

‘GIDA ZEHİRLENMESİNE YOL AÇABİLİR’

Hazır, evvelden çekilmiş kıymaların besin zehirlenmesine yol açabileceğini belirten Besin Mühendisi Deniz Kaypak Tona, tüketicinin de kandırılmış olduğuna işaret ederek şöyle konuştu:

“Bu kıymaların ne vakit hazırlandığına dair mühletini bilmiyoruz. Kıymalar da bütünlüğü bozulan et olduğundan bozulmaya daha yatkın. Bu nedenle eserin raf ömrünü kısaltmış oluyoruz. Ayrıyeten nitekim bir et kesiminden mı çekildi, yoksa katkı olarak sakatat ya da öbür bir bileşen eklendi mi bunu görmüyoruz. En pak formda etin hudut ve yağ üzere kullanılmayan kısımlarından elde ediliyor olabilir. Canlı ve parlak rengi vermek için besin boyaları kullanılıyor. Bu bileşenler size etten üretilmiş kıyma yerine daha ucuz alt materyallerden ya da atık diyebileceğimiz gereçlerin kullanılarak yapıldığı bir esere dönüştürmüş olabilir. Bu da sıhhatsiz şartlarda yapılmışsa besin zehirlenmesine bile yol açabilir. Aslında biz sakatatı ayrıyeten tüketiyoruz, besin boyalarının yasal kullanılma müsaadeleri var. Bunla ilgili sıhhat ıstırabı olmasa dahi biz bir eseri et ve et eseri olarak alıyoruz. Kandırılmış oluyoruz.”

Kaynak: DHA

POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.