En Güncel Son Dakika Haberler

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

ABD’de 17 yıl ortadan sonra birinci federal idam cezasının bugün infaz edilmesi bekleniyor

ABD’de Donald Trump Idaresi geçen yıl, 2003’te durdurulan idamların infazına tekrar başlama kararı almıştı. Daniel Lewis Lee’nin infazı, kurban …

ABD’de 17 yıl ortadan sonra birinci federal idam cezasının bugün infaz edilmesi bekleniyor
14 views
31 Temmuz 2020 - 21:28

ABD’de Donald Trump Idaresi geçen yıl, 2003’te durdurulan idamların infazına tekrar başlama kararı almıştı. Daniel Lewis Lee’nin infazı, kurban yakınlarının başvurusu üzerine, Cuma günü federal duruşmanın kararıyla ertelenmişti. Lee tarafından öldürülen şahısların yakınları koronavirüs salgını nedeniyle mahkumun idam edilişini izlemek için seyahat etmekten korktuklarını söylemişti.

Ama hükümetin müracaatıyla temyiz duruşması bu kararı bozdu. Duruşma, ABD yasalarında kurban yakınlarına infazı izleme hakkı veren hiçbir düzenlemenin olmadığına hükmetti.

YÜKSEK DURUŞMADA İTİRAZ

Kurban yakınlarının infazı erteletmek için Yüksek Duruşma’ya gidecekleri belirtiliyor. Bir periyot beyazların üstünlüğünü savunduğu, lakin sonradan görüşlerinin değiştiği belirtilen 47 yaşındaki Lee, 1996’da bir aileden üç kişiyi azap ederek öldürmek ve bu bireylerin cesetlerini göle atmaktan karar giymişti.

Trump idaresinin infazlara başlama kararı almasından sonra Lee’nin Aralık’ta zehirli iğneyle idam edilmesine karar verildi. Fakat duruşmaların itirazı nedeniyle infaz gecikti.

KURBANLARIN AİLESİ TRUMP’TAN MAHKUMUN HAYATINI BAĞIŞLAMASINI İSTEMİŞTİ

Kızı ve sekiz yaşındaki torunuyla silah kaçakçısı damadını kaybeden Earlene Peterson, geçen yıl Trump’a davette bulunarak Lee’nin hayatını bağışlamasını istemişti.

Peterson, CNN’e açıklamasında “Onun için birinin ölecek olması kızımı utandırırdı” dedi. Lee, Temmuz ve Ağustos’ta idam edilmesi planlanan dört mahkümdan biri. Mahkumların tümü çocukları öldürmekten karar giydi.

ABD isimli sisteminde yargılamalar ya ulusal seviyede federal duruşmalarda ya da bölgesel seviyede eyalet duruşmalarında yapılıyor. Geçersiz para basmak, posta hırsızlığı üzere kimi hatalarla ilgili davalar otomatik olarak federal duruşmalarda görülüyor.

Bunun için davada ABD devletinin taraf olması ya da anayasanın ihlal edilmesi gerekiyor.

POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.