En Güncel Son Dakika Haberler

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

ABD, TikTok ve öbür Çin kaynaklı uygulamaları yasaklanmayı düşünüyor

Başta TikTok olmak üzere Çin kökenli toplumsal medya uygulamalarını yasaklamayı düşünüp düşünmedikleri sorusunu ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo …

ABD, TikTok ve öbür Çin kaynaklı uygulamaları yasaklanmayı düşünüyor
13 views
23 Temmuz 2020 - 21:38

Başta TikTok olmak üzere Çin kökenli toplumsal medya uygulamalarını yasaklamayı düşünüp düşünmedikleri sorusunu ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo “ABD bu mevzuyu da hakikat ele alacak. Başkan’dan (Donald Trump) evvel davranmak istemiyorum, lakin bu mevzuyu değerlendiriyoruz” diye yanıtladı.

ÇİN, ÖZEL BİLGİLERİ ÇALIYOR TEZI

Pompeo “Özel bilgilerinizin Çin Komünist Partisi’nin eline geçmesini istiyorsanız” bu uygulamayı indirin” dedi. Pompeo’nun sözleri ABD ile Çin ortasında ulusal güvenlik, ticaret ve teknoloji üzere alanlarda gerginliğin arttığı bir periyotta gündeme geldi.

ABD’Lİ BİR CEO’SU VAR

Dışişleri Bakanı’nın konuşmasının akabinde açıklama yapan bir TikTok sözcüsü ise “TikTok’un başında Amerikalı bir CEO var, ABD’de yüzlerce çalışanı, güvenlik, eser ve kamu siyaseti konusunda önderleri var… Çin hükümetine hiçbir kullanıcının bilgisini vermedik, istense de vermeyiz” diye konuştu.

TIKTOK: ARGÜMANLAR TEMELSİZ

Kullanıcıların kısa görüntü içerikleri yayınlamasını sağlayan TikTok’un sahibi Pekin merkezli ByteDance isimli şirket. Amerikalı siyasetçiler Çin ile irtibatı nedeniyle şirketin, Çin Komünist Partisi’ne istihbarat aktarmaya zorlanabileceği teziyle ulusal güvenliğe tehdit olarak görüyor. TikTok ise data merkezlerinin Çin’in dışında olduğunu ve Çin maddelerine tabi olmadıklarını, Amerikalı kullanıcıların bilgilerinin ABD’de koruma edildiğini belirtiyor. Mayıs ayında CNN’e konuşan bir TikTok sözcüsü, ulusal güvenlik tasalarının “temelsiz” olduğunu söylemişti.

315 MİLYON DEFA İNDİRİLDİ

TikTok ABD ve başka batılı ülkelerde epeyce tanınan. Uygulama, yılın birinci üç ayında 315 milyon defa indirilmiş. Sensor Tower isimli teknoloji tahlil şirketine nazaran, cep telefonu uygulamalarının bir çeyrek periyotta indirilme oranı bakımından bu bugüne dek kaydedilmiş en yüksek sayı. Lakin TikTok öteki ülkelerde de pürüzlerle karşılaşabiliyor. Geçen hafta Hindistan hükümeti, “ülkenin egemenlik ve bütünlüğüne tehdit” oluşturduğu gerekçesiyle TikTok’u ve öbür tanınmış Çin kökenli uygulamaları yasaklayacağını açıklamıştı. Hindistan ile Çin ortasındaki ihtilaflı Keşmir hududunda geçen ay meydana gelen çatışmanın akabinde iki ülke ortasındaki gerginlik artmıştı.

POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.