En Güncel Son Dakika Haberler

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

– 738 yıllık Dedebağ Keşkek Hayrı korona pürüzüne takıldı

– 738 yıllık Dedebağ Keşkek Hayrı korona pürüzüne takıldı AYDIN – Aydın’ın Karacasu ilçesinde her yıl Ağustos ayının Pazar günü Türkiye’nin …

– 738 yıllık Dedebağ Keşkek Hayrı korona pürüzüne takıldı
23 views
02 Eylül 2020 - 22:42

– 738 yıllık Dedebağ Keşkek Hayrı korona pürüzüne takıldı

AYDIN – Aydın’ın Karacasu ilçesinde her yıl Ağustos ayının Pazar günü Türkiye‘nin değişik bölgelerinden gelen 15 bin kişinin iştirakiyle yapılan 738 yıllık Dedebağ Keşkek Hayrı insan sıhhati ön planda tutularak bu yıl iptal edildi. Geçmişi Kırkpınar Yağlı Güreşlerinden bile eskiye dayanan, Dedebağ Keşkek Hayrı’nı bu yıl korona virüs salgını nedeniyle düzenlenmeyeceği açıklandı.

Anadolu’nun Türkleşmesinde katkısı bulunan Horasan erenlerinden Dedabağ Dedesi için 738 yıldır düzenlenen ve Anadolu’nun en eski toplu aktiflik geleneği olan Dedebağ Keşkek Hayrının bu yıl yapılmayacağı açıklandı. İlçeye bağlı Cuma Mahallesinde bulunan Dedebağ Yaylasında Cuma Mahallesi Iyi İşler Yaptırma ve Yaşatma Derneği tarafından düzenlenen ve yurt içi ve yurt dışından gelen binlerce konuğu ağırlayan Dedebağ Keşke Hayrını bu yıl korona virüs tedbirleri kapsamında düzenlememe kararı aldıklarını lisana getiren Dernek Lideri Hüseyin Kaya, “Dernek olarak aldığımız kararı mülki amirlerimizle de değerlendirdik. Üzülerek söylüyoruz ki bu sene hayrımızı yapmayacağız. İnşallah önümüzdeki yıl koronabvirüs illetinin izleri büsbütün silinir ve hayrımızı en hoş biçimde yapmak nasip olur” dedi.

Kaya, “Bu yıl 738.sini yapacağımız hayrımızı Kovid-19 önlemleri kapsamında yapmama tarafında fikir birliğine vardık. İnsan sıhhati daha değerli olduğu için bu türlü bir karar aldık. İlçemizde bugüne kadar korona virüs görülmedi lakin toplumsal uzaklık koşulları sağlamak binlerce kişinin katıldığı bu aktiflikte güç olacaktı. Ayrıyeten Türkiye’nin her yerinden 15-20 bin kişi hayrımıza iştirak oluyor. Bu da bir risk oluşturacaktı. Burada yıllardır el ele gönül gönüle vererek bu hayrımızı gerçekleştiriyoruz. Burada bin 200 kilo et ve bin 200 kilo buğdayı buluşturup bu hayrımızı yapıyoruz. Beşerler burada gelerek bu hayrın gerçekleşmesi için istekli misyon alıyorlar. Bunun manevi hazzını yaşıyor beşerler. İlçemizle bir bağı olmayan beşerler da geceden gelerek çalışmalara yardımcı oluyor. Nasip olursa önümüzdeki sene bu salgın hastalıktan kurtulursak daha coşkulu ve daha kapsamlı bir hayır gerçekleştireceğimize inanıyorum” sözlerini kullandı.

“Türkiye’nin en eski geleneklerinden biri”

Cuma Mahallesi Muhtarı Yılmaz Donduran ise “Geleneksel hayrımızın bu yıl 738.sini gerçekleştirecektik. Şu anda yalnızca Türkiye’de değil, bütün dünyada yaşanan pandemi süreci sebebiyle insan sıhhatini göz önünde bulundurarak bu sene yapmama kararı aldık. Biz bu hayrımızı Cuma Mahallesi halkı olarak daima birlikte düzenliyoruz. Yaklaşık 50 kazan keşkeğimizi, biber turşumuzu ve ekmeğimizi vatandaşlarımıza ikram ediyoruz. Bu sene başta dediğim üzere pandemi sebebiyle yapmama kararı aldık. İnşallah önümüzdeki sene korona virüs ortadan kalkar ve daha kapsamlı bir hayır gerçekleştiririz. Geçmişte 50 kilo etle 1-2 kazan keşkek yapılırken yıllar içinde kademe kademe arttı ve bu kazan sayısı bin 200 kilo ete kadar ulaştı. Bu yalnızca ilçenin değil Türkiye’nin aktifliği haline geldi” dedi.

Herkesin kendilerini aradığını lisana getiren Donduran, “Şu an herkes bizi arayıp soruyor, hayır yapılacak mı diye. Keşke yapılsaydı diyenler var lakin evvel insan sıhhatini düşünmek zorundayız. Vaktinde bin kişi gelirdi bu aktifliğe şu an 15 bin bireye ulaştık. Bu türlü bir kalabalıkta aralık uygulaması, maske, ateş ölçümü yapmak çok güç. En iyisi, en hoşu bu türlü olacak diye düşünüyorum. Burada keşkeğin lezzeti kadar beşerler yayla havasında daima birlikte yapılan dualarla bu manevi atmosferi hissetmek için geliyorlar. İlçemizle hiçbir bağı olmayan beşerler bile bir sefer geldikten sonra illa ki her sene geliyorlar. Beşerler buraya geldikleri vakit rahatlıyorlar” dedi.

“738 yıllık geleneği geleceğe taşıyoruz”

Dedebağ Dedesi hakkında da bilgi veren Donduran, “Dedebağ Keşkek Hayrı bizim bildiğimiz 738 yıllık. Bildiğimiz bu. Daha eski de olabileceğini düşünüyoruz. Dedebağ Dedesi Horosan erenlerinden. Buraların Türkleşmesinde katkıda bulunmuş. Birlik beraberlik ve yardımlaşmayı ön planda tutarak burada insanların gönlünü kazanmış. Dedebağ dedemizin yaptığı üzere biz burada paylaşmayı, yardımlaşmayı ön planda tutarak bu aktifliği gelecek nesillere taşımaya çalışıyoruz. Bizler de gelip geçiciyiz. Biz de yeni yetişen gençlerimizi buraya getirip bu manevi atmosferi tattırıyoruz. İnşallah bizden sonra da bunu devam ettirecekler” dedi.

Kaynak: İHA

POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir,