En Güncel Son Dakika Haberler

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

5 aylık gebeye örtülü kalp ameliyatı

Kalp damarı doğuştan dar olan ana adayı bayan, Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Tıp Fakültesinde yapılan örtülü kalp ameliyatıyla sıhhatine kavuştu …

5 aylık gebeye örtülü kalp ameliyatı
15 views
29 Haziran 2020 - 22:00

Kalp damarı doğuştan dar olan ana adayı bayan, Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Tıp Fakültesinde yapılan örtülü kalp ameliyatıyla sıhhatine kavuştu.

ERÜ’den yapılan yazılı açıklamada, kalpten çıkan ana damarında (aort) doğuştan darlık olan ve hamileliği nedeniyle açık kalp ameliyatı risk taşıyan 20 haftalık gebe Döndü Kayısı’ya (24), örtülü kalp ameliyatı yapıldığı bildirildi.

ERÜ Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Kısmı Talim Üyesi ve Kayseri Kardiyoloji Derneği Lideri Prof. Dr. Ramazan Topsakal, ERÜ Tıp Fakültesi Yılmaz- Mehmet Öztaşkın Kalp Hastanesi’nde gerçekleştirilen operasyonla hastanın sıhhatine kavuşturulduğunu belirtti.

Döndü Kayısı’nın 13 yaşlarında rahatsızlandığını ve doğuştan aort damarında darlık teşhisi konulduğunu aktaran Topsakal, hastanın evlendikten sonra gebe kaldığını ve illetini takip ettirmediğini tabir etti.

Topsakal, aort damar darlığı olan hastalarda en büyük tehlikenin tansiyonun denetim edilememesi olduğunu vurgulayarak, “Özellikle gebeliğin sonlarına hakikat çok önemli bir tehlike oluşturuyor. Bu hem ana hem de bebek için çok tehlikeli bir durum. Ana karnındaki bebeğin beslenmesi bozularak gelişme geriliğine yol açabiliyor.” tabirlerini kullandı.

“Onlar da tedaviyi kabul etti. Anesteziyoloji, bayan doğum, erişkin kardiyoloji ve evlat kardiyolojinin oluşturduğu bir ekip tarafından yaklaşık 2 saat süren operasyonla kalpten çıkan ana damardaki darlığa saklı metotla tüp formunda hususî bir stent yerleştirdik. Stent yerleştirdikten sonra hastanın kolundaki kan basıncıyla bacaklarındaki kan basıncı külliyen eşitlendi. Kan basıncı ilaçla denetim edilemiyorken, şu an ilaçsız denetim altında. 20 haftalık gebelik sırasında birinci örtülü sistemle aort damarındaki darlığa müdahale operasyonu. Bu operasyon sırasında bebeğin riske girmemesi ve radyasyon almaması için karnını kurşun önlüklerle kapattık. Çok şükür sorun yaşamadık. Her şey yolunda gitti. Şu an hem ana hem de bebek sağlıklı bir durumda.”

Sıhhatine kavuşan Kayısı ise tabiplere teşekkür etti.

Kaynak: AA

POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.